Yagi antenna kialakítása
- Részletek
- Kategória: ANTENNA
- Megjelent: 2011. augusztus 16. kedd, 07:08
- Írta: 109HA055 - Imre
- Találatok: 11077
Sok helyen hallottam, hogy nagyon lenézik a Penetrátort! Inkább fecskéknek való pihenőhelynek tekintik, mint antennának. Viszont, a legtávolabbi összeköttetéseimet mégiscsak ezzel csináltam nagy napfoktevékenységek idején!
Viszont, úgy voltam vele: KELL EGY OLYAN ANTENNA, AMINEK IRÁNYÉRZÉKENYSÉGE VAN! Gondolkoztam saját építésben (quad, delta-loop) Aztán, maradt a vásárlás. Hónapok teltek el az interneten a böngészéssel. Aztán akadt egy 3 elemes Yagi a Vaterán. Nosza, licitáltam is rá, az enyém is lett. Örömöm határtalan volt. Aztán jött a kiábrándulás. Mivel, nem a saját házamban lakom, hanem édesatyámnál (szerintem, mostanában nem is lesz saját.:-), nem engedte , hogy felrakjam. "Belecsap a villám, különben is van még azon kívül 3 antenna! Annyi nem elég?" (mint tudjuk, antennából sohasem elég) Hiába győzködtem! Aztán mérgemben eladtam az antennát. Feleslegesen ne álljon a padláson!
Később mégis sikerült meggyőznöm Atyámat és beadta a derekát. Igen ám, de akkor már nem volt Yagim! Aztán pár hét múlva olvastam, hogy a DND-nél lehet 4 elemes Yagit kapni. Megrendeltem tőlük, aztán pár nap múlva meg is jött, már csak azt kellett kitalálni, milyen árbocra szereljem fel.
Gondolkozás, tervezés után döntöttem: csinálok egy szép nagy antennatartót. Úgy találtam, hogy a 60X60-as zártszelvény megteszi. Ahhoz hegesztek még egy 40-es csövet. Ez a cső, anno még tv-antennatartóként is szolgált. Kiástam egy méter mélységű gödröt. Abba belebetonoztam egy olyan zártszelvényt, amibe beleillik pontosan a 60X60-as. Az első ábrán ez látható. 25-ös szögvasból hegesztettem rá lépcsőfokokat. 38-centiméterenként. Lépcsőnként 18 centiméteres hosszúságban. A végére köracélból csúszásgátlót hegesztettem. Második kép.Mivel a garázs mellett állítottam fel, egy merevítést (támaszt) is készítettem, ezzel is növelve a merevséget. Harmadik-negyedik kép. Ez körülbelül 2 méteres magasságban található.
További stabilitás miatt, 6 és 8 méteres magasságban füleket hegesztettem az árbocra. Ötös kép.
Ezekre, a szőlő-kordonokon használt műanyag vezeték került. Nálunk már közel 10 éve használatban vannak ezek a vezetékek. Jól bírják az esőt, napsütést, szelet, ráadásul, minden évben többször különféle vegyszerekkel is megpermetezzük őket, aki ismeri ezeket, az tudja, hogy milyen nehéz elszakítani. A kikötés alsó pontjában, egy spannolót iktattam be. A felállítás előtt azt tanácsolták, előre kössem fel a felső bekötési pontokat. Én viszont ezt utólag tettem fel, az oszlop felállítása után. S igazam is lett.A felállítás nehézségei miatt, csak akadály lett volna. Így viszont, miután az oszlop a helyére került, a felállításhoz használt, kerítésoszlophoz, egyéb helyekre rögzített kötelek biztosították az ideiglenes stabilitást.
Atyám tanácsa az volt, hogy az antenna tartó alsó felén oldjam meg a forgatást.(tehát az antenna fixen legyen rögzítve a csőhöz, s a tartó alsó, föld felőli végén legyen forgatható.) Ezt azonban elvetettem. Mint utólag bebizonyosodott, igazam lett. Igaz, így minden forgatáshoz fel kell mászni a tetejéig, de megoldható. Elektromos mozgatás is felmerült, de maradt a manuális állítás. Azért, hogy aránylag biztonságos legyen a fent végzett munka, mászó-övet használok, viszont ilyenkor csak a tartócsőhöz, esetleg a lépcsőhöz van zárkapcsolva az öv. Ez nem a legjobb megoldás, ezért, utólag egy bilincset is felraktam utólag. Hatodik kép. Ebbe lehet bezárkapcsozni a mászó övet. Így mindkét kéz szabadon használható. Maga az antenna forgatása a hetes számú képen látható. Egy kb; 40 Centiméteres csonkra van feltéve. Kézzel kell elforgatni, s egy csavar rögzíti. 7-8-as kép.
Az antennát a földön állítottam össze. Emelőkosaras gépjárművel került a helyére, 10 méter magasságba.A hangolás beállítását is a földön végeztük, A MELLÉKELT HASZNÁLATI ÚTMUTATÓ SZERINT!!. A Yagi nagy mérete miatt, nem tudtam volna sehogyan megoldani az swr–mérést a földön. Így hittem a gyári rajznak! Nagy hiba volt!! Minden a helyén volt. Aztán, nagy izgalom az swr-mérésnél!!! Hát, az eredmény: TRAGIKUS!!!!! A legjobb helyen is 3-4 között volt!! Mit csináljak??? Eszembe jutott, hogy a 109HA2222 mintha irt volna róla, hogy ő is ilyen antennát használ, neki pedig 109HA001 Balázs segített. Gyors telefon, aztán kiderült, a gyári rajzot NEM SZABAD FIGYELEMBE VENNI. Elmondta, körülbelül hogyan kell beállítani a gamma–hangolást! Aztán mászás fel a Yagi-antennához. A hangolást csak úgy tudtam átállítani, hogy majdnem a legtetejéig kellett kimásznom a tartó végéig. Ráadásul alig értem el nyújtózkodva a rögzítőcsavarokat. Végül kínomban szemre belőttem a hangolást. Visszamászás, swr-mérés. SIKER!!!! A használni szándékozott frekiken 0- a 2, 2 ig mértem. Gyorsan vissza, aztán rögzítettem mindent. Úgy döntöttem, tovább nem kísérletezem vele.
Gyakorlatban nagyon jól vizsgázott! Mivel, a penetrátor is fent volt, egy antenna–átkapcsolóval össze tudom hasonlítani egy–egy adásnál a két antenna tulajdonságait. 2011. május 15-én beszéltem a 233HA266 és a 233HA823 állomásokkal. 5/9++ riportot adtam úgy, hogy nyugat felé állt a Yagim.
Aki teheti, érdemes befektetni egy ilyen antennába, esetleg más irányhatású antennát is érdemes beszerezni, esetleg készíteni házilag is. MEGÉRI!!